V dnešnej uponáhľanej dobe si na milovníkov histórie a folklóru v druhú októbrovú sobotu našla čas známa etnologička a historička Mgr. Katarína Nádaská, PhD.. Podelila sa s nimi so svojimi poznatkami o jesenných zvykoch, obradoch a sviatkoch na Slovensku. Skôr narodení si mohli zaspomínať na svoje detstvo a tí mladší sa dozvedeli veľa nového.Kto v jesenne vyzdobenej sobášnej sále vo Valalikoch pozorne počúval, dozvedel sa napríklad, že oregano nepochádza zo Stredomoria, ale vypestovali ho rehoľnici na Turci. Vinič na územie dnešného Slovenska priviezli Rimania.
So snahou udomácniť pestovanie zemiakov prišla Mária Terézia, aby tak eliminovala prílišnú odkázanosť na priazeň počasia pri pestovaní vtedy rozhodujúcej zložky obživy – obilnín. Trvalo totiž ešte ďalších sto rokov, kým miestne obyvateľstvo prekonalo nedôveru k hľuzám rastúcim pod zemou.
Vážime si, že sa s nami pani Nádaská podelila o svoje vedomostí a poznatky, ktoré získava dlhoročným štúdiom a terénnym výskumom po celom Slovensku. Stretnutie s ňou bolo veľmi príjemné a podnetné. Ďakujeme.
text: Martina Matiová
foto: Dušan Kmec