Detský tábor v knižnici

Font

Zaujať deti, zabaviť, ale aj naučiť ich niečo počas prázdnin nie je jednoduché. Túto neľahkú úlohu sme mali pred sebou my organizátori Detského tábora v knižnici, ktorý sa konal druhý júlový týždeň. Tábor sme venovali spisovateľovi Jozefovi Cígerovi Hronskému, ktorý by sa bol vo februári dožil 120 rokov.

Deti boli rozdelené do štyroch družstiev podľa farieb (žltí, modrí, červení a zelení), každá skupina pozostávala zo 7 - 8 detí a  animátora. Na každý deň bola pre deti pripravená pestrá paleta športových a vedomostných hier a súťaží. Deti dostali za úlohu naštudovať si jednu Hronského rozprávku a počas noci v knižnici ju zahrať pomocou vlastne vyrobených maňušiek z ponožiek. Navštívili sme LITPARK - Knižnice pre deti a  mládež v Košiciach, kde sa nám venovali knihovníčky (Natália Malíková, Lenka Mencelová a Tatiana Klimková) a priblížili nám život J. C. Hronského a ukázali knižnicu .

V tvorivých dielňach pod vedením pani Eriky Belanovej sme maľovali logo obecnej knižnice na tričká a naučila nás aj pliesť náramky. Najväčším zážitkom pre deti bola nočná hra - hľadanie pokladu, kedy všetky tímy mali za úlohu naučiť sa básničky, ktoré prednášali na ďalších stanovištiach. Za každú správne odrecitovanú básničku dostali indíciu, ktorá ich doviedla k pokladu. Prekvapením bol príchod pána starostu  Ing. Petríka  a jeho nočné čítanie Hronského rozprávky O neviditeľnom Tomášovi. Detské hlávky si cez noc oddýchli, aby boli pripravené na posledný deň, kedy na nich čakalo už posledné prekvapenie, a to návšteva pani spisovateľky Štefánie Opremčákovej. Tá  sa s nami v priateľskej atmosfére knižnice a terasy podelila so svojimi spisovateľskými skúsenosťami. Povzbudila nás, aby sme veľa čítali a  zážitky písali do svojich denníkov. Popoludní nás čakalo vyhodnotenie súťaží a posledné hry. Každé dieťa dostalo na pamiatku vlastnoručne podpísanú  knihu  spisovateľky Gabiky Futovej „O Bezvláske“, ktorej kúpa pomáha onkologicky chorým deťom. A čo dodať na záver, najväčším poďakovaním nám bolo, keď sa deti pýtali, či môžu v pondelok prísť zas.

P.S.: Detský tábor je súčasťou projektu – Knižnica- znovuobjavený svet poznania.  Ďalšími aktivitami projektu budú štyri besedy so slovenskými spisovateľmi pre deti a dospelých. Na záver nás čaká Týždeň ľudovej rozprávky v knižnici. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

text: Martina Matiová foto: Šimon Mati

Anglická verzia

Meniny

Včera : Félix
Dnes : Elvíra
Zajtra : Cecília
Pozajtra : Klement

Aktuálny čas

Kalendár

◄◄
►►
november 2017
pon uto str štv pia sob ned
26
28
30

Voľby 2017

volby 2017