Spomienková slávnosť

Font

   V týchto dňoch uplynulo 10 rokov od vtedy, keď nás navždy opustil správca farnosti a významná osobnosť spoločenského života našej obce Mgr. Elemír Nickel. Pri tejto príležitosti  sa konala 30. októbra 2016 v KD Valaliky Spomienková slávnosť, v rámci ktorej bola predstavená kniha našej rodáčky Mgr. Anny Tkáčovej, PhD.,“ Elemír Nickel - horlivý a obetavý Kristov kňaz“. V knihe autorka približuje cirkevné dianie v našej farnosti a zároveň ukazuje pôsobenie a činnosť vdp. farára, ktorý významným spôsobom tento cirkevný a spoločenský život u nás ovplyvnil. Autorka touto knihou vzdala hold významnej osobnosti našej obce. Čitateľov oboznamuje s celkovou náboženskou a spoločenskou situáciou v uvedenom období.

Slávnosti sa zúčastnili pozvaní hostia a predstavitelia vedenia našej a susedných obcí Geča a Kokšov Bakša.  Za prítomnosti širokej verejnosti v pietne ladenom programe si pán starosta Ing. Štefan Petrík krátko zaspomínal na nášho pána farára. Z hostí spomínali jeho odchovanci vdp. Mgr. Pavol Hudák a Mgr. Vladimír Juhász. „ Boli to vzácne chvíle byť s ním a učiť sa“, hovorili. Ich nezabudnuteľné zážitky boli dôkazom toho, že aj pri takej ťažkej práci ako je slúžiť Bohu a ľuďom si našiel cestu ku každému. Prítomní si s veľkým záujmom pozreli prezentáciu o živote obetavého človeka, ktorú zostavil a komentoval Mgr. Pavol Kacvinský. Prekvapením pre každého bola autentická zvuková nahrávka prejavu vdp. Nickela, ktorú si prítomní so zatajeným dychom vypočuli a spomenuli si na jeho hlas a múdre slová.

Na záver citujem Dr. Tkáčovú, ktorá naštudovala množstvo materiálov a navštívila veľa pamätníkov dôstojného pána, aby mohla táto kniha uzrieť svetlo sveta. Ako hovorí „Táto publikácia si neosobuje titul neomylnosti či bezchybnosti, alebo úplnosti. Zámerom tejto jubilejnej biograficky ladenej publikácie je pripomenúť si človeka - kňaza, ktorý takmer polstoročie prežil vo farnosti, ktorá sa mu stala druhým domovom a jej farníci druhou rodinou“.

text: Eva Výrostková

foto: Dušan Kmec

      

 

Anglická verzia

Meniny

Včera : Kornélia
Dnes : Slávka
Zajtra : Judita
Pozajtra : Dagmara

Aktuálny čas

Kalendár

◄◄
►►
december 2017
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
5
7
8
10
12
14
15
17
19
21
22
24
25
26
28
29
30
31

Voľby 2017

volby 2017