Putovanie za rozprávkou

Materská škola Valaliky

Celý týždeň chodili deti našich škôl do Obecnej knižnice Valaliky osláviť narodeniny najznámejšieho slovenského zberateľa a tvorcu rozprávok Pavla Emanuela Dobšinského, ktorý sa narodil 16.marca 1828 a od roku 2008 sa tento deň na Slovensku oslavuje ako Deň ľudovej rozprávky.

Sadni si ku mne na lávku, poviem ti peknú rozprávku.

Kde bolo, tam bolo, voľakde len bolo - bola jedna hôrka, v tej hôrke lúčka, na lúčke domček a v domčeku prebývala stará koza. Celá bola biela, len pod okom mala škvrny........ si vypočulo skoro 250 detí z našej materskej školy, žiaci prvého stupňa základnej školy i predškoláci z Geče. Celý týždeň chodili do Obecnej knižnice Valaliky osláviť narodeniny najznámejšieho slovenského zberateľa a tvorcu rozprávok Pavla Emanuela Dobšinského, ktorý sa narodil 16.marca 1828 a od roku 2008 sa tento deň na Slovensku oslavuje ako Deň ľudovej rozprávky. Oslava to bola parádna . Dve Dobšinského rozprávky deťom prezentovali predstaviteľky najstaršej generácie. Tak sa deti dozvedeli, že cudzím ľuďom nemajú otvárať dvere, aj keby mal hlas podobný mamičke. Koľko priateľov mal Mechúrik a Koščúrik . Spolu s maňuškami, ktoré urobila pani Mikulová z Košíc sa zabávali malý i veľký. Kulisy, ktoré vyrobila pani Beátka Lešková a Marcela Papcúnová, deťom rozprávky priblížili.

Pri každej rozprávke dostali deti úlohy, náročnosť sme prispôsobili veku, najmladší hľadali cestičku a tí starší lúštili rozprávkovú tajničku a hádali známe i menej známe slovenské ľudové rozprávky. Z knižnice si odniesli aj odmenu, materiál na výrobu vlastného Mechúrika Koščúrika, maľovanky a nesmela chýbať sladká odmena.

Dúfam, že sa deti, ale aj seniorky dobre zabavili a uvidíme sa skôr ako o rok. Ja už teraz rozmýšľam nad rozprávkami, ktoré pre deti pripravíme nabudúce. Veľká vďaka patrí našim seniorkám : Marte Čigašovej, Terézii Dankovej, Terézii Leškovej, Jolane Takáčovej a pani Eve Výrostkovej. Ako aj pánovi Dušanovi Kmecovi, ktorý naše putovanie za rozprávkou trpezlivo fotil a fotografie spracoval.

Martina Matiová

Dátum vloženia: 27. 3. 2024 10:19